Nocami wokół Księżyca pojawia się halo

Nocami wokół Księżyca pojawia się halo - AstronomiaRozpoczął się sezon występowania bardzo ciekawego zjawiska. Mowa o księżycowym halo, które występuje, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu pełni, a temperatura długimi zimowymi nocami spada poniżej zera.

Od kilku dni zjawisko to możemy obserwować w większości regionów naszego kraju. Na zdjęciu umieszczonym pod artykułem, widoczny jest Księżyc przysłaniany przez bardzo delikatne chmury piętra wysokiego o nazwie cirrostratus składające się z kryształków lodu. Na tego typu chmurach zjawisko halo jest najczęściej spotykane. Wokół Księżyca pojawił się charakterystyczny pierścień w kolorach tęczy.
Zjawisko było bardzo efektowne, ponieważ pierścień rozciągał się na znaczną część nieba. Halo najczęściej widoczne jest wokół Słońca, ale udaje się też je zaobserwować wokół Księżyca, kiedy ten znajduje się w pobliżu pełni.

W porównaniu do słonecznego halo księżycowe powstaje w nieco bardziej skomplikowany sposób. Jest ono spowodowane załamaniem i odbiciem światła słonecznego na kryształkach lodu z których składają się chmury wysokiego piętra wiszące na wysokości od 6 do 12 kilometrów. W przypadku halo księżycowego promienie świetlne nie pochodzą bezpośrednio ze Słońca, lecz odbijają się od Księżyca i dopiero wówczas docierają do ziemskiej atmosfery. Dlatego też zjawisko halo jest mniej intensywne niż w przypadku halo słonecznego.

Zjawisko halo najlepiej szukać w kilkadziesiąt godzin przed nadejściem deszczowych chmur, zwłaszcza kiedy ostatni dzień jest pogodny, a na niebie mkną chmury przypominające pierza oraz takie przez które Słońce wygląda tak jakbyśmy patrzyli na nie przez szklankę. Warto obserwować niebo następnymi nocami, ponieważ halo wokół Księżyca znów może się pojawić. Jeśli tak się nie stanie, to kolejna szansa nadarzy się pod koniec stycznia przy okazji kolejnej pełni. Poniżej zamieszczamy omawiane zdjęcia księżycowego halo.

Nocami wokół Księżyca pojawia się halo - Astronomia

Nocami wokół Księżyca pojawia się halo - Astronomia


Źródło:www.twojapogoda.pl

Odsłony: 3489
Kategoria: