Astronomiczne lato 2011

Astronomiczne lato 2011 - AstronomiaDzisiaj, 21 czerwca, punktualnie o godzinie 19:16 wieczorem Słońce wejdzie w zodiakalny znak Raka rozpoczynając tym samym tegoroczne astronomiczne lato. Warto wykorzystać dzisiejszy, najdłuższy dzień 2011 roku na spacer na łonie przyrody, mimo, że w niektórych regionach naszego kraju trzeba będzie wziąć ze sobą parasol.

Dziś Słońce będzie świecić najdłużej i znajdzie się również najwyżej nad horyzontem. Dzięki temu mieszkańcy południa Polski mogą liczyć na 16 słonecznych godzin, a mieszkańcy północy aż na 17 godzin.

Astronomiczne lato to czas, w którym dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej. Na półkuli północnej ten okres datuje się najczęściej od 21 czerwca do 23 września. Daty mogą ulec przesunięciu ze względu na przestępny rok, a także na fakt, że pełny obieg ziemi zajmuje 365.24 dnia. Ten czas kończy się w momencie równonocy jesiennej.
Niestety im bliżej będzie do kresu astronomicznego lata, tym noc będzie się stopniowo wydłużała. Obecnie wschody słońca rozpoczynają się już około godz. 3.00.

Wyrównanie długości dnia i nocy nastąpi we wtorek 23 września o godz. 5.09. Dzień ten będzie ostatnim dniem tegorocznego lata i początkiem astronomicznej jesieni.

Odsłony: 2739
Kategoria: