Słońce wyemitowało rozbłysk najsilniejszej klasy X

Słońce wyemitowało robłysk najsilniejszej klasy XW sobotę nad ranem (7 lipca) nasza gwiazda popisała się najjaśniejszym rozbłyskiem od czterech miesięcy. Jej źródłem była grupa plam 1515. Astronomowie zaklasyfikowali wydarzenie jako klasę X1.1.

Już kilka dni temu Słońce weszło w fazę większej aktywności. Na tarczy słonecznej znajduje się kilka grup plam: aktywne 1515 i 1513 oraz grupy 1518 i 1519, które na razie zachowują się spokojnie. 5 lipca grupa 1515 wygenerowała aż dwanaście rozbłysków średniej klasy M, 6 lipca - sześć. Serwis SpaceWeather.com donosił, że można się spodziewać silniejszych rozbłysków i rzeczywiście tak się stało.

 

Słońce wyemitowało robłysk najsilniejszej klasy X

Klasa X to oznacza najsilniejszą klasę rozbłysków. Podstawą tej klasyfikacji jest pomiar strumienia emisji rentgenowskiej w zakresie długości fal od 0.1 do 0.8 nanometrów na odległości Ziemi od Słońca. Najsłabsze klasyfikowane zjawiska dają w maksimum strumień na poziomie 10-8 W/m² i uzyskują oznaczenie A, dziesięć razy silniejsze B, kolejne 10 razy silniejsze C, potem M i najsilniejsze - X (A zatem X1 to M10). Do litery dodaje się liczbę opisującą ile razy obserwowany strumień jest większy od danego rzędu. Oznacza to, że np. rozbłysk klasy M3 jest trzy razy silniejszy od rozbłysku klasy M1 i jego strumień rentgenowski w maksimum jasności wynosił 3×10-5 W/m².

Rozbłyski silniejsze niż X10 występują bardzo rzadko. Najsilniejszy odnotowany rozbłysk miał miejsce w 2003 roku i siłę X28+.

Źródło: polskieradio.pl

Odsłony: 2496